PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=32380}

Godziny

The Hours
7,3 108 178
ocen
7,3 10 1 108178
7,4 27
ocen krytyków
Godziny
powrót do forum filmu Godziny

Film zdecydowanie nie dla osób zdołowanych i ze skłonnościami samobójczymi, gdyż zaliczenie tego filmu przez nich niemal gwarantuje popełnienie samobójstwa. Może z racji tego o czym mówi ta produkcja (samotność, pustka w życiu) nie może i nie powinien być ani odrobinę radosny, ale porcja doła jaką tu zaserwowano bije wszystko co do tej pory widziałem, nawet "Plac Zbawiciela".

ocenił(a) film na 10
polishchaser1

Czasami takie filmy są bardzo potrzebne. Potrafią poruszyć emocje...

polishchaser1

Nieco na przekór uważam, że zdesperowanej osobie o myślach samobójczych ten film nie wyrządzi krzywdy. Co więcej, widzę w nim sporą dawkę pozytywnej energii. W pewnym sensie jest to film "ku pokrzepieniu serc". Pani Brown to nie przykład rozchwianej kobiety, która postanowiła zażyć proszki i pożegnać się ze światem, od którego była "odklejona". Ona stawiła czoło stereotypom kochającej matki i żony, gospodyni domowej. Odważyła się zrobić rzecz naganną, ale uratowała siebie. Tak samo Meryl po śmierci Richarda dostała możliwość życia dla siebie i Sally a nie życia wspomnieniami i opieką nad Richardem. Można zatem śmiało stwierdzić, że każdy kij ma dwa końce.

polishchaser1

Zaopatrzywszy się w dwupłytowe wydanie Godzin, obejrzałem materiały dodatkowe, między innymi wypowiedzi reżysera i kompozytora muzyki, które niejako potwierdziły pozytywną wymowę filmu. Pozwolę sobie zacytować kilka ze zdań, które padają w materiałach. "Film o tym, jak Virginia stawiała czoło życiu" - obrazuje, że to film o walce, a nie o przegranej. Chociaż samobójstwo pisarki, można odebrać jako porażkę w tej walce, to Daldry przywołuje filozofię japońskich samurajów, dla których "odebranie sobie życia, jest pewną formą spełnienia". Zatem Virginia wybiera śmierć nie w akcie szaleństwa, ale podejmuje świadomą decyzję, która ma wieńczyć jej życie. "W jej śmierci nie ma smutku ani rozpaczy - to jej egzystencjalny wybór", mówi Cunningham. Nie zgodzę się, też z tezą, że film jest o samotności i pustce w życiu. To film o tym, ile ważą decyzje jakie podejmujemy by zaznać szczęścia... Wreszcie scena między Richardem i Vanessą, która pokazuje, że należy żyć dla siebie, a nie dla siebie nawzajem... Tyle chaotycznych myśli, po obejrzeniu materiałów dodatkowych, a teraz siadam, by obejrzeć Godziny "po raz nie wiem nie wiem już który". Pozdrawiam.

ocenił(a) film na 10
SooSeK

Dzięki za przytoczenie tych wypowiedzi. "Godziny" widziałem ze razy, ale chyba następnym razem jeszcze inaczej na nie spojrzę. I dlatego właśnie kocham ten film...

polishchaser1

Swoją drogą jako kontynuację klimatów Godzinowych, ale już o negatywnym wydźwięku polecam "Drogę do szczęścia" - "Revolutionery Road" z Winslet i DiCaprio.

ocenił(a) film na 10
SooSeK

No mam w planach obejrzeć....

ocenił(a) film na 8
sml

SooSeK nie jestem pewna, ale wydaje mi się, że nie było żadnej sceny między Richardem i Vanessą.

wrong

oczywiście chodziło mi o Clarissę i moment, w którym mówiła, parafrazuję "właśnie to robią ludzie, żyją dla siebie nawzajem" :) mój błąd, dobrze myślałem, źle napisałem :P czy twój nick ma sugerować, że szukasz wszędzie błędnych wpisów? :P

ocenił(a) film na 4
polishchaser1

Ja też przetrwałam... Ale wynudziłam się... Czytałam książkę i... porywająca nie była, ale lepsza to na pewno, nie ma co ukrywać... ;p Film jedynie na 4...

anulka88

Ja też leciutko się wynudziłam. W każdym razie mnie ten film nie zdołował. A dla samobójców chyba tym bardziej nie będzie dołujący, ale raczej pokrzepiający.

Ale co najbardziej mnie zaintrygowało w tym filmie, to Nicole Kidman! Zmienili jej nos i jej nie poznałam. Musiałam dopiero szukać potwierdzenia na zdjęciach, że się nie pomylili w napisach i że to naprawdę ona :>

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones